menu

Zakaz handlu w niedziele. Jutro rząd zajmie się opinią do projektu

20.03.2017, godz. 15:56
Zakaz handlu w niedzielę
foto: SHUTTERSTOCK

Harmonogram obrad Rady Ministrów na dzień 21 marca zawiera bardzo ważny punkt –obywatelski projekt ustawy zakazującej handlu w niedziele. Oznacza to, że już we wtorek możemy poznać stanowisko rządu. Pod projektem podpisało się 0,5 mln Polaków. W marcu jego treść została zaopiniowana przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Projekt przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego weszły: NSZZ „Solidarność", organizacje społeczne, pracownicze, pracodawców i katolickie. Komitet Stały Rady Ministrów w czwartek pozytywnie odniósł się do projektu i zarekomendował, aby skierować go do dalszych prac rządu. W opinii nie zawarto informacji na temat liczby niedziel, kiedy obowiązywałby zakaz. Komitet nie poparł także fragmentu projektu dotyczącego kar pozbawienia wolności do 2 lat za złamanie zakazu. Ten pomysł spotkał się również z ostrą krytyką Pracodawców RP. Rafał Bochenek, rzecznik rządu, powiedział w zeszłym tygodniu, że Rada Ministrów jest przeciwna wprowadzeniu kar więzienia za złamanie zakazu handlu w niedziele.

Zobacz także: Całkowity zakaz handlu w niedzielę dzieli Polaków. Tylko 23 proc. jest za

- Wiadomo, że Rada Ministrów poprze pomysł kontynuowania prac nad projektem oraz że nie zajmie jasnego stanowiska w sprawie tego, ile niedziel w miesiącu powinno zostać objętych zakazem handlu – informują „Wiadomości Handlowe".

Obywatelski projekt ustawy zakazującej handlu w niedziele trafił od Sejmu we wrześniu ubiegłego roku. W zeszłym tygodniu Marek Lewandowski, rzecznik prasowy „Solidarności", zaznaczył podczas rozmowy z PAP, że związkowcy są otarci na wprowadzenie kompromisowego rozwiązania. Z kolei w lutym wiceminister Mateusz Morawiecki podkreślał, że nie wyklucza częściowego zakazu, który mógłby obejmować jedną, dwie czy trzy niedziele w miesiącu.

Przeczytaj również: Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu

Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele objąłby większość placówek handlowych. Od zakazu zostałyby wprowadzone pewne odstępstwa. Handel byłby dozwolony w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca i sierpnia, a także – w pierwszą niedzielę lipca. Pracodawcy RP mają wiele zastrzeżeń do projektu.

Może cię zainteresować: Handel w niedzielę. Szczegóły projektu „Solidarności”

Warto byłoby też zmienić sposób wprowadzenia ewentualnego zakazu – zamiast zakazywać handlu w niedziele jako takiego, lepiej wprowadzać ograniczenia w zatrudnieniu pracowników w handlu w niedziele. Celem jest przecież to, by pracownicy mieli wolne w ten dzień tygodnia, a nie zabronienie konsumentom korzystania np. z automatów vendingowych lub ze sklepów internetowych. Uważnie trzeba też przejrzeć długi szereg wyjątków, jakie zostały przewidziane w projekcie. Tworzą one rażąco nierówne zasady konkurencji między przedsiębiorcami – a taka sytuacja jest niedopuszczalna. Konieczne jest ponadto poprawienie przepisów, które mogłyby doprowadzić do paraliżu działalności logistycznej i pocztowej – można przeczytać w komunikacie prasowym z 20 marca.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wiadomoscihandlowe.pl, rp.pl, pracodawcyrp.pl

WIĘCEJ