menu

Rząd przejmie firmy na wniosek prokuratury? Kontrowersyjny pomysł poparł Senat

20.03.2017, godz. 16:58
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Senat głosami senatorów PiS przegłosował kontrowersyjną ustawę o tzw. konfiskacie rozszerzonej, która ma być batem na podatkowych oszustów. Dokument jednak zawiera też m.in. propozycję zarządu przymusowego, czyli przejmowania przez państwo zarządu firmy na wniosek prokuratury. Opozycja grzmi, że to uderzy także w uczciwych przedsiębiorców.

Za projektem Ministerstwa Sprawiedliwości głosowało 58 senatorów z PiS, przeciw było 24 z PO. Po kosmetycznych zmianach projekt wraca do Sejmu, gdzie zapewne w ekspresowym tempie zostanie przegłosowany i trafi na biurko prezydenta.

Zobacz również: Rząd zabierze emeryturę, jeśli nie spełnisz jednego warunku. Tysiące Polaków bez emerytur?

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę, ustawodawca zawarł 14-dniowe vacatio legis, czyli nowe przepisy weszłyby w życie jeszcze w kwietniu-maju tego roku. - To zamach na polskie firmy, także te uczciwe. A co będzie, jeśli prokurator się pomyli? Kto naprawi szkodę wyrządzoną przedsiębiorcy - pytał przed głosowaniem senator PO Władysław Komarnicki, cytowany przez "Puls Biznesu".

Dziennik podkreśla, że projekt zakłada bezpiecznik w postaci konieczności akceptacji decyzji śledczych przez sąd, ale zanim do tego dojdzie miną tygodnie w czasie których firma może upaść.

Opozycja proponowała poprawki do projektu, które zakładały nieprzyznawanie służbom prawa do podsłuchiwania przedsiębiorców bez zgody sądu, natychmiastowego badania przez sąd decyzji prokuratora o przejściu firmy i wydłużenia vacatio legis do miesiąca.

Czytaj koniecznie: Afera mięsna. Wyrok śmierci, który wstrząsnął całą Polską

Rządzący podkreślają, że nowe przepisy są przygotowywane z myślą o oszustach podatkowych i zgodnie z zasadą "uczciwy nie ma się czego obawiać", ustawa nie uderzy w firmy, które nie oszukują na podatku VAT. Resort sprawiedliwości szacuje, że w ciągu dekady na konfiskacie majątków przestępców skarb państwa zyska 1,5 mld zł.


Źródło: "Puls Biznesu"

WIĘCEJ