menu

Polska jednak nie zapłaci kary za nieprzyjmowanie uchodźców

19.06.2017, godz. 11:54
Każdy uchodźca dostanie 1391 zł.
foto: EAST NEWS

Od paru tygodni nie milkły głosy o sankcjach, jakie miały spotkać Polskę, Węgry i Czechy za nieprzyjmowanie migrantów. Już w wubiegłym roku mówiono, że nasz kraj będzie musiał zapłacić karę finansową w wysokości 250 tys. euro (tj. ok. milion zł) za każdego nieprzyjętego uchodźcę. W rozmowie z DGP unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger zapewnił, że Polsce nie grozi wstrzymanie wypłat z unijnego budżetu, a jeśli miałoby się tak stać, to najpewniej dopiero po 2020 roku.

Wstrzymanie wypłat pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej miało grozić trzem krajom, które jako jedyne nie przyjęły na swoje terytorium uchodźców. Komisja Europejska już wszczęła procedury, które miały dążyć do ostatecznego ustalenia stanowiska UE względem państw niechętnych przyjęciu migrantów.

Zobacz także: Kto ile wpłacił na pomnik Kaczyńskiego? Rekordzista dał 40 tys. zł. Sprawdź kto!


Jak mówi unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną", za nieprzyjmowanie uchodźców wcale nie grozi nam wstrzymanie wypłat z budżetu UE. Jeśli miałaby zdarzyć się taka sytuacja, to najszybciej byłoby to w perspektywie budżetowej po 2020 roku.

Sprawdź również: Ile polskiego genu w polskim przemyśle motoryzacyjnym? [RAPORT]

 

Jednak jak mówi unijny komisarz, na razie pojawiają się tylko „głosy" na ten temat, nic nie jest ostatecznie ustalone, a dyskusje dopiero będą się odbywać i to raczej nie w ciągu najbliższych tygodni.
Według Oettingera, Polska po 2020 roku wciąż będzie otrzymywać więcej pieniędzy z budżetu UE, niż do niego wpłacać.

 

Źródło: /DGP

WIĘCEJ