menu

Polscy uczniowie rocznie wyrzucają żywność wartą 250 tys. zł

20.03.2017, godz. 17:32
Podniesienie opłat za nie segregowanie śmieci
foto: SHUTTERSTOCK

Aż 250 tys. zł rocznie warta jest żywność, którą wyrzucają do śmieci polscy uczniowie – alarmuje portal gazeta.pl, powołując się na dane Federacji Polskich Banków Żywności. Co najczęściej trafia do kosza i jak sprawić, by problem się skończył?

Polscy uczniowie najczęściej wyrzucają do śmieci kanapki. W dalszej kolejności są surówki, zupy, kasza lub ryż, warzywa, owoce, mleko, ziemniaki i mięso. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest to, że uczniom po prostu nie smakuje to, co dostają. W dodatku porcje są za duże, a dzieci wolą kupić coś w sklepiku, niż zjadać to, co dostali od rodziców. Ogromnym problemem jest też za krótka przerwa obiadowa. W ciągu 20 min. dzieci po postu nie są w stanie spokojnie zjeść, bo przecież muszą jeszcze odstać swoje w kolejce na stołówce, a to, co zostaje, wyrzucają. W taki sposób wartość zmarnowanych produktów wynosi aż 250 tys. zł rocznie!

ZOBACZ TEŻ: Europa marnuje nawet 100 mln ton jedzenia

Do zmiany tego stanu rzeczy mogłoby się przyczynić wydłużenie przerwy obiadowej, ale przede wszystkim trzeba zmienić wzorce, które uczniowie wynoszą z domu. Aż 30 proc. dorosłych Polaków stale marnuje żywność. Głównie dlatego, że przegapiamy termin przydatności do spożycia, kupujemy za dużo, za dużo też nakładamy na talerz, a potem nie wiemy, co zrobić z resztkami. Dzieci obserwują to marnotrawstwo, a potem nie wahają się zachowywać identycznie w szkole.

Źródło: kobieta.gazeta.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ