menu

„Płacenie kartą szkodliwe dla zdrowia”. Do takiego wniosku doszli naukowcy

12.08.2017, godz. 19:59
Karta kredytowa od A do Z
foto: SHUTTERSTOCK

Z badania amerykańskich naukowców można wysnuć zaskakujący wniosek: płacenie kartą jest szkodliwe dla zdrowia. Dlaczego? Ponieważ nieposiadanie przy sobie gotówki na zakupach nie sprzyja w wyborze zdrowych produktów.

Wniosek z badania, choć może wydawać się absurdalny, da się łatwo uzasadnić. Kupujący, którzy nie posiadają przy sobie gotówki i płacą kartą o 70 proc. częściej wybierają bowiem niekorzystne dla zdrowia produkty, niż ci, którzy płacą pieniędzmi. Dodatkowo podczas wizyty w hipermarkecie osoby z banknotami w portfelu widzą limit banknotów, które mogą wydać. Automatycznie kupują więc bardziej racjonalnie.

Zobacz także: Polak musi oszczędzać na wakacje przez pół roku

Naukowcy ze State University of New York i Cornell University zanim doszli do tych wniosków, obserwowali 1000 gospodarstw domowych przez okres 6 miesięcy i przyglądali się, jakich wyborów w sklepie dokonują członkowie rodziny. Jak wskazują badacze, środek płatności ma także znaczenie dla opieki zdrowotnej. Kupowanie niezdrowej żywności przyczynia się do otyłości, cukrzycy, problemów z wątrobą. Koszty leczenia tych chorób są dla ochrony zdrowia wyższe niż w przypadku osób zdrowo się odżywaiających, a więc mniej korzystne dla budżetu państwa.

Sprawdź również: Gdzie zrobić zakupy 15 sierpnia? Zobacz jak będą otwarte sklepy w długi weekend

Ostatnim powodem negatywnego skutku płacenie kartą jest brak świadomości wartości pieniądza. Wirtualna waluta jest bowiem niewidoczna i przyczynia się do tego, że łatwiej płacimy większe sumy. W ten sposób niepotrzebne produkty szybciej trafiają do naszego koszyka.

Wniosek z badania może być więc jeden: choć płacenie kartą jest szybsze i łatwiejsze, to dla naszego portfela, ale i zdrowia lepiej będzie, kiedy pozostaniemy przy tradycyjnych środkach płatności.

Polecamy: Eurostat. Młodzi Europejczycy. „Ani nie pracują, ani się nie uczą”


Źródło: businessinsider.pl

WIĘCEJ