menu

PiS zagłosował przeciwko niższemu podatkowi PIT dla małych firm

10.03.2017, godz. 13:18
Beata Szydło
foto: EAST NEWS

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości odrzucili w Sejmie projekt ustawy Nowoczesnej, który przewidywał obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc. Tym samym 2 mln przedsiębiorców nadal będzie płaciło wyższą daninę niż małe firmy rozliczające podatek CIT.

W czwartek wieczorem za odrzuceniem projektu ustawy autorstwa partii Ryszarda Petru głosowało 229 posłów, z czego aż 225 z Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie trójka z obecnych na sali parlamentarzystów PiS chciała kontynuować pracę nad projektem.

Zobacz koniecznie: Posłowie PiS przeciw rządowi. Zagłosowali za kwotą wolną od podatku 8 tys. zł

Wiceminister finansów Piotr Nowak powiedział, że w opinii resortu zmiany zaproponowane w projekcie nie zasługują na aprobatę. Nowak mówił m.in. o braku racjonalnych przesłanek dla obniżenia stawki PIT z 19 proc. do 15 proc. i wysokich kosztach tej zmiany dla sektora finansów publicznych, szacowanych na ok. 4,5 mld zł w pierwszym roku obowiązywania zmian - informuje serwis Bankier.pl.

Projekt poparli przedstawiciele opozycji - łącznie 204 parlamentarzystów. Paweł Kobyliński z Nowoczesnej przekonywał, że dokument zakładał stawkę PIT w wysokości 15 proc., zwiększoną amortyzację (z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł) i wydłużenie rozliczenia straty podatkowej (do 15 lat). Dodał, że zmiana kosztowałaby budżet ok. 6 mld zł, ale przypomniał, że zaplanowany w tym roku deficyt budżetowy wynosi prawie 60 mld zł.

Politycy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego dwa lata temu przed wyborami parlamentarnymi proponowali obniżenie podatku CIT dla małych firm z 19 do 15 proc. Swoją obietnicę spełnili i obniżyli podatek CIT z 19 do 15 proc. dla drobnych przedsiębiorców. Przepisy, które obowiązują od początku bieżącego roku dotyczą firm, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według rządu takich podatników jest w Polsce 393 tys., czyli ponad 5-krotnie mniej niż płacących PIT.

 

Źródło: Bankier.pl

WIĘCEJ