Darmowy internet dla każdego

i

Autor: Shutterstock

Nie wszyscy mają dostęp do Internetu. Taką szansę ma mieć 1,3 mln gospodarstw domowych

2017-06-22 18:13

Trudno w to uwierzyć, ale w XXI wieku wciąż ok. 1/4 Polaków nie ma dostępu do Internetu. Wkrótce to może się zmienić za sprawą likwidacji tzw. białych plam na mapie, czyli miejsc, gdzie nie ma możliwości korzystania z szerokopasmowego Internetu. Dziś oficjalnie zakończono nabór do programu Polska Cyfrowa PO-PC. To oznacza, że 1,3 mln gospodarstw domowych będzie miało możliwość dostępu do szybkiej sieci.

Trudno w to uwierzyć, ale wciąż nie wszyscy mają dostęp do Internetu. Choć co trzeci Polak jest w sieci bez przerwy, wciąż w Polsce są domy, które do tej pory nawet nie miały możliwości podłączenia do szerokopasmowego Internetu ze względu na brak infrastruktury.
Likwidacja „białych plam" była celem Ministerstwa Cyfryzacji. W czwartek odbyło się spotkanie, podczas którego nastąpiło oficjalne podpisanie umów o dofinansowanie z realizatorami inwestycji, którzy w ramach Programu Polska Cyfrowa PO-PC zdecydowali się dostarczyć szybki Internet do miejsc, w których dotychczas uważano to za szczególnie trudne.

Sprawdź również: W czerwcu zniknie roaming w UE


- Przed nami wszystkimi stoi wyzwanie, które nakłada na mnie, jako przedstawiciela rządu odpowiedzialność za jego realizację. Nasze dzieci nie mogą czekać, aż stworzymy szanse, bo dla nich te szanse przeminą. Internet jest w tej chwili rzeczywistością, która przenika w każdą sferę naszego życia. Trudno sobie wyobrazić przyszłość naszych dzieci i wnuków, dla których chcielibyśmy, aby szanse były co najmniej tak dobre, jak w innych krajach europejskich. Do tego potrzebna są nam „infostrady", które połączą wszystkie miejsca w kraju, do tej pory niepodłączone do sieci – mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
W ramach realizacji programu, 1,3 mln gospodarstw domowych, m.in. z terenów wiejskich otrzyma możliwość dostępu do szerokopasmowego Internetu, a ok. 10 tys. szkół zostanie podłączonych do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Choć Internet w edukacji jest potrzebny, nie wszędzie był dostępny.
- Możemy przegonić naszych sąsiadów z Zachodu w "infostradach" i szybkim Internecie, co jest kluczowe dla rozwoju IV rewolucji przemysłowej, czyli cyfrowej. (...) Wchodząc w epokę cyfrową, obszarów, które do tej pory były pozbawione dostępu do Internetu tworzymy nową przestrzeń do rozwoju – stwierdził wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
W konkursie złożono 144 wnioski o dofinansowanie projektów, które ostatecznie zostaną zrealizowane na 58 obszarach, m.in. w Wielkopolsce, na Podlasiu czy Podkarpaciu. Ostateczna kwota dofinansowania dla realizatorów infrastruktury wyniesie ponad 2 mld zł.

Zobacz także: Minister cyfryzacji Anna Streżyńska ostrzega: za brak roamingu zapłacą klienci!


Największym dostawcą Internetu w ramach ogłoszonego konkursu będzie Orange (sieć światłowodowa obejmie 264 tys. gospodarstw do 2020 roku), a także Nokia czy Inea.
Realizacja konkursu przebiegła nadzwyczaj szybko, bo w niecałe 3 miesiące. Jak wskazało Ministerstwo Cyfryzacji, efekty zaskoczyły samych twórców, a cele, które obrano udało się zrealizować w 200 proc.
Program Operacyjny Polska Cyfrowa (PO-PC) ma umożliwić rozwój Internetu w Polsce w latach 2014-2020. Jego głównym założeniem jest dostarczenie Polakom Internetu o prędkości 30 Mb/s lub wyższej.
Minister cyfryzacji pytana o trzeci nabór wniosków do programu, w którym Internetem miałyby zostać objęte najtrudniejsze lokalizacje w Polsce wskazała, że prawdopodobnie stanie się to między I a II kwartałem 2018 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze