menu

Kontrowersyjne półkolonie. Dla dziewczynki „plażing”, dla chłopca informatyka

19.06.2017, godz. 14:36
Półkolonie, robotyka dla dzieci
Półkolonie, robotyka dla dzieci foto: SHUTTERSTOCK

Półkolonie to ciekawa alternatywa dla dzieciaków, które nie mogą wyjechać na wakacje z rodzicami. Gry i zabawy, atrakcyjne zajęcia i nauka w przystępnej formie – tego można się po półkoloniach spodziewać. To, co zaskakuje, to oferta bydgoskiej firmy Edu-Center, która postanowiła zorganizować oddzielne półkolonie dla dziewczynek i chłopców. Tym, co wzbudza największe kontrowersje, są propozycje spędzania czasu, które bardzo pogłębiają kulturowe stereotypy!

Ofertę Edu-Center nagłośniła facebookowa strona „Gender to nie ideologia”. W zamieszczonym przez nią wpisie zaprezentowano zdjęcia dwóch ulotek podesłanych przez czytelniczkę. Widzimy na nich ofertę półkolonii dla dziewczynek i chłopców:

Jak wynika z przedstawionej oferty, dziewczynki będą mogły liczyć na wiele różnych atrakcji, takich jak choćby piknik i „plażing” w Sopocie, udział w profesjonalnej sesji fotograficznej, zaznajomienie z tajnikami fitnessu, diety i kosmetyki. Będą też mogły projektować ubrania i tworzyć biżuterię. Na chłopców czeka zgoła inna oferta. Będą oni mogli nie tylko pograć w piłkę, czy zapoznać się z technikami szybkiego zapamiętywania, ale i pojechać do firmy komputerowej, zaznajomić się techniką druku trójwymiarowego czy brać udział w grach matematycznych.

ZOBACZ TEŻ: Najdroższe wakacje w życiu. Gigantyczne koszty leczenia na wczasach!

Dla obu grup w programie identyczne są tylko konwersacje w języku angielskim i cena – 350 zł za czterodniowy wypoczynek. „Otóż jeśli wydaje się Wam, że w 2017 roku istnieją jakieś granice przyzwoitości, jak chodzi o segregację płciową w oferowanych dziewczynkom i chłopcom półkoloniach letnich, to okazuje się, że nie” - tak sprawę komentuje administracja wspomnianego wyżej facebookowego profilu. Z kolei innpoland.pl podkreśla, że branża IT od lat zdominowana jest przez mężczyzn, co tylko mogą pogłębiać oferty podobne do półkolonii Edu-Center.

ZOBACZ TEŻ: Lecisz na wakacje? Możesz paść ofiarą overbookingu. Co to takiego?

O komentarz do sprawy poprosiliśmy samą zainteresowaną firmę. Niestety, żaden z numerów podanych na stronie Edu-Center nie odpowiada. Wysłaliśmy więc zapytania mailem. Czekamy na odpowiedź, czy omawiana oferta jest autentyczna, a jeśli tak, to dlaczego pojawiło się rozróżnienie na stereotypowe zajęcia dla dziewczynek i chłopców, czy dziewczynka może wziąć udział w półkoloniach dla chłopców i odwrotnie oraz czy Edu-Center zamierza zmienić program na fali oburzenia, które się pojawiło. Kiedy tylko otrzymamy komentarz Edu-Center, zaktualizujemy niniejszy artykuł.

AKTUALIZACJA: Kontynujację tematu znajdziecie tutaj >>>

Źródła: facebook.com, innpoland.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ