Kamil Stoch wygrywa w Vikersund i zgarnia 30 tys. euro w Raw Air

19.03.2017, godz. 16:33
kamil-stoch
Kamil Stoch foto: EAST NEWS

Najlepszy polski skoczek Kamil Stoch zwyciężył konkurs indwidualny w lotach narciarskich w norweskim Vikersund, który jednocześnie kończył cykl Raw Air. Polak zajął w nim drugie miejsce, tuż za Austriakiem Stefanem Kraftem. Stoch dzięki temu wzbogaci się o 30 tys. euro, a to nie koniec nagród pieniężnych.

Kamil Stoch wygrał niedzielne zawody po rewelacyjnych skokach na odległość 238,5 m i 237 m. Drugie miejsce zajął 44-letni Japończyk Noriaki Kasai (239,5 m i 241,5 m), a tuż za nim uplasował się reprezentant Austrii Michael Hayboeck (241,5 m i 222,5 m).

Raw Air to nowość w skokach narciarskich. Dla skoczków to dodatkowy wysiłek, ponieważ w drugiej części sezonu muszą skakać nie tylko w weekend, ale również w środku tygodnia. Zawody odbywają się w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii - Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund.

Zwycięzca Raw Air, czyli Austriak Stefan Kraft otrzyma za wygraną cyklu 60 tysięcy euro (ok. 260 tys. zł) premii, drugi Kamil Stoch – 30 tys. (130 tys. zł) , trzeci Niemiec Andreas Wellinger – 10 tys. (ok. 43 tys. zł), co stanowi zasadniczą zachętę do udziału. Poza tym na konto zawodników w całym Air Raw wpływały też standardowe premie Pucharu Świata, czyli po 2000 euro (ponad 8 tys. zł) za wygraną w kwalifikacjach oraz 10 tys. franków szwajcarskich (ok. 40 tys. zł) dla zwycięzcy w konkursie indywidualnym. Łącznie z tytułu nagród finansowych organizatorzy turnieju wypłacą zawodnikom około 500 tysięcy euro.

Zatem najlepszy polski skoczek zarobił dziś nie tylko 30 tys. euro, ale również 10 tys. CHF, co łącznie daje sumę ok. 170 tys. zł!

Źródło: skijumping.pl, Superbiz.pl