menu

Finanse Donalda Trumpa. Ma 315 mln dolarów długu i setki milionów zysku

19.06.2017, godz. 15:24
DONALD TRUMP
DONALD TRUMP foto: AP

W związku z wizytą prezydenta USA w Polsce, która rozpocznie się wieczorem 5. lipca, przypominamy najważniejsze fakty dotyczące prezydentury Donalda Trumpa i sprawowanego przez niego urzędu. Jak wygląda kwestia finansów głowy państwa? Donald Trump ma 315 mln dol. długów, z czego najwięcej – aż 130 mln dol. w niemieckim Deutsche Banku – wynika z opublikowanego w połowie czerwca sprawozdania finansowego prezydenta USA. Dokument ujawnił także inną ciekawą informację – od momentu kiedy Trump został prezydentem, jego firmy odnotowały znaczny wzrost przychodów – podał portal businessinsider.pl.

W ubiegłym roku Donald Trump był właścicielem 565 firm, które odnotowały łączne przychody na poziomie 594 mln dol. Lepiej niż w latach 2015–2016 radziły sobie przede wszystkim kluby golfowe i hotele, w których prezydent USA bywa osobiście. Dla przykładu resort Mar-a-Lago na Florydzie odnotował 37 mln dol. dochodów, co oznacza wzrost o 8 mln w porównaniu z 2016 r. i o 22 w porównaniu z 2015 r. Przychodami wyższymi o 3,5 mln dol. niż w 2015 r. może pochwalić się zaś klub golfowy Bedminster w New Jersey. Obiekt zarobił 20 mln dol.

Sprawdź także: Skandal w USA: Kolega partyjny Donalda Trumpa twierdzi, że Putin opłaca prezydenta

Wyniki finansowe wskazują na to, że udana była również jedna z ostatnich inwestycji głowy państwa – hotel Trumpa w Waszyngtonie od momentu otwarcia we wrześniu 2016 r. odnotował dochód rzędu 20 mln dol. Obecny prezydent USA pożyczył od banku na jego otwarcie 50 mln dol. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup budynku Old Post Office, który został przerobiony na wspomniany hotel.

Czytaj też: PIT prezydenta USA. Miliarder Donald Trump zapłacił 36,5 mln dol. podatku

Wyższymi dochodami może pochwalić się również Trump Corporation, firma zarządzająca nieruchomościami, którą po wygraniu wyborów Donald Trump przekazał synom: Donaldowi Juniorowi i Ericowi, rezygnując ze stanowisk szefa we wszystkich jej spółkach. Jak wynika ze sprawozdania finansowego złożonego przez Trumpa w 2017 r., korporacja potroiła dochody z roku na rok – wzrosły one z 6,5 mln dol. do 18 mln dol.

Źródło: businessinsider.pl

WIĘCEJ