menu

Aż 94 proc. Ukraińców chce po raz kolejny szukać pracy w Polsce

20.03.2017, godz. 16:50
Flaga Ukrainy
foto: SHUTTERSTOCK

Polska jest prawdziwym rajem dla Ukraińców, którzy szukają zatrudnienie poza swoją ojczyzną. Według agencji pracy IPF Group aż 94 proc. naszych sąsiadów zza wschodniej granicy (spośród 200 osób, które wzięły udział w badaniu), chce po raz kolejny szukać pracy w Polsce.

W badaniu wzięli udział zarówno Ukraińcy, którzy są w naszym kraju po raz pierwszy, jak i ci, którzy przyjechali za pracą już któryś raz. Wśród obu grup zdecydowana większość deklaruje, że do Polski będzie wracać. Głównym powodem jest to, że mogą zarobić więcej niż u siebie (tak mówi 64 proc. badanych). Mniej niż 20 proc. wskazuje, że na Ukrainie nie mogli znaleźć żadnej pracy, a 12 proc. przyjechało do nas w obawie przez działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Ukraińcy wybierają Polskę głównie ze względu na jej bliskość od swojej ojczyzny – nawet jeśli tu nie znajdą pracy, łatwo będą mogli wrócić do domu albo też odwiedzać bliskich na święta.

ZOBACZ TEŻ: NBP: Płace w Polsce nie idą w górę przez Ukraińców!

Z badań wynika, że Ukraińcom bardzo się u nas podoba. Niemal trzy czwarte badanych oświadczyło, że pozytywnie ocenia zarówno pracodawców jak i atmosferę w miejscu pracy, a tylko 3 proc. wypowiedziało się w tej kwestii negatywnie. Dla 33 proc. dużą barierą jest brak umiejętności dogadania się w języku polskim, co może dziwić, bo ukraiński i polski są do siebie bardzo podobne. Ile Ukraińcy wysyłają swoim rodzinom? Ok. 30 proc. badanych podaje, że miesięcznie jest to mniej niż 200 zł, 18 proc. przekazuje bliskim aż 1,5 tys. zł miesięcznie.

Źródło: praca.interia.pl

tagi: ukraina
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ