menu

250 tysięcy uchodźców dostaje od UE wsparcie przelewem na kartę

20.03.2017, godz. 15:34
Uchodźcy
foto: EAST NEWS

Nowy system pomocy humanitarnej, w ramach którego uchodźcy w Turcji otrzymują co miesiąc 100 tureckich lir, czyli 110 zł, z Unii Europejskiej na specjalną kartę bankową, objął już 250 tys. osób. Do czerwca liczba jego beneficjentów ma wzrosnąć aż czterokrotnie – podał PAP.

Wsparcie dla uchodźców oferowane jest dzięki Kryzysowej Siatce Bezpieczeństwa Socjalnego (Emergency Social Safety Net – ESSN), która została powołana w ramach porozumienia ws. migrantów, podpisanego między Brukselą a Ankarą w marcu 2017 r. Każdy, kto zakwalifikuje się do ESSN, otrzyma od tureckiego Halk Banku kartę bankową, na którą co miesiąc przelewane są unijne pieniądze – w wysokości 100 tureckich lir, czyli 110 zł.

Sprawdź także: Niemcy wydadzą ponad 93 mld euro na uchodźców

Na terenie Turcji przebywa obecnie ok. 3 mln uchodźców. Tylko 10 proc. z nich mieszka w specjalnych obozach, zaś reszta próbuje radzić sobie samodzielnie poza nimi. To właśnie z myślą o tych osobach powstał projekt ESSN. Karta bankowa przyznawana jest w pierwszej kolejności rodzinom wielodzietnym, bezrobotnym oraz tym, które sprawują opiekę nas niepełnosprawnymi dziećmi lub osobami starszymi, a także samotnym matkom.

Czytaj też: W Turcji dokonał się zamach na ekonomię

– To jeden z największych humanitarnych projektów tego typu na świecie, bezpośrednio zaopatrujący uchodźców w gotówkę i umożliwiający im samodzielne decydowanie na co te pieniądze przeznaczyć – powiedziała PAP Jane Lewis, szefowa ankarskiego biura Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO), która zajmuje się implementacją ESSN.
Na pomoc uchodźcom w Turcji w latach 2016-18 UE przeznaczyła 3 mld euro. Budżet ECHO w ramach tych środków wynosi 1,4 mld euro, jednak fundacja ma obiecane kolejne fundusze w drugiej fazie projektu, na który Europa ma przekazać kolejne 3 mld euro.

Źródło: Money.pl

WIĘCEJ