menu

Pierwsza pensja po studiach. Zarobki od 2,5 do 6 tys. złotych [RAPORT]

24.04.2017, godz. 12:05
Kredyt studencki
foto: SHUTTERSTOCK

Pierwsza pensja po studiach to grosze? Odmienny obraz zarobków absolwentów wyłania się z raportu Pracuj.pl "Po jakich kierunkach zarabiamy najlepiej". Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich średnie wynagrodzenie nie przekroczy 3000 zł brutto.

Praca po studia. Jaka pierwsza pensja?
- Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie. Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4800 brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6000 brutto – komentuje dane Artur Kobyliński, ekspert ds. zarobków portalu zarobki.pracuj.pl.

Zobacz także: Studia na państwowych uczelniach będą płatne? Szokujący pomysł rządu

Zarobki absolwentów z krótkim stażem
W raporcie czytamy, że nawet osoby ze stażem pracy krótszym niż 3 lata, mogą liczyć na zarobki powyżej 4000 zł brutto. Najwyższe pensje na start osiągają absolwenci kierunku informatyka. Przeciętne wynagrodzenie dla początkujących pracowników tej specjalizacji wynosi nieco powyżej 5000 zł brutto. W grupie pracowników zarabiających powyżej 4000 brutto na start znaleźli się także absolwenci kierunków: informatyka i ekonometria, elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka. Jak widać z powyższej tabeli nie tylko wykształcenie techniczne gwarantuje przeciętne pensje powyżej 4000 brutto. Mogą na nie liczyć również absolwenci zarządzania i marketingu oraz finansów i bankowości.

Wśród osób zarabiających przeciętnie powyżej 3500 brutto na początku kariery zawodowej znajdują się absolwenci kierunków mechatronika, mechanika i budowa maszyn, matematyka oraz elektrotechnika. Także przeciętne zarobki specjalistów ds. finansów i rachunkowości przekraczające omawianą kwotę.

Sprawdź również: Markety i dyskonty podnoszą pensje. Ile można zarobić na kasie? [PODSUMOWANIE]

Kto po studiach zarabia najmniej?
W gronie najsłabiej zarabiających absolwentów znajdują się osoby z dyplomem ukończenia kierunków przyrodniczych i humanistycznych.
Dane serwisu pracuj.pl ujawniają, że wśród najgorzej wynagradzanych pracowników z najkrótszym stażem pracy znajdują się osoby po fizjoterapii, turystyce i rekreacji oraz pedagogice.

Dane opracowane na podstawie 380 tysięcy kwestionariuszy wypełnionych przez użytkowników portalu zarobki.pracuj.pl od stycznia 2016 do grudnia 2016.

WIĘCEJ