menu

Nie chcesz żałować zmiany pracy? Koniecznie zadaj te pytania

12.08.2017, godz. 14:00
Rozmowa kwalifikacyjna
foto: SHUTTERSTOCK

„Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma" – to przysłowie często ma zastosowanie w kontekście miejsca pracy. W swoim, zwykle jesteśmy w stanie dostrzec wszystkie minusy, zaś w innych widzimy ich znacznie mniej. Sytuacja zmienia się często dopiero po przejściu do nowej firmy. Aby nie żałować zmiany pracy, warto zadać rekruterowi kilka pytań, dotyczących kwestii, na których najbardziej nam zależy. Oto 10 zagadnień, które warto poruszyć.

Specjalista HR zadaje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zwykle mnóstwo pytań. Kandydat stara się zaś przede wszystkim jak najlepiej wypaść, samemu nie żądając przeważnie wielu informacji poza tymi podstawowymi. Efekt? Gdy emocje po spotkaniu opadną, wiele osób czuje niedosyt wiadomości i niepewność czy dane miesjce, jest tym, w którym chcieliby pracować.
Każde przedsiębiorstwo ma określoną kulturę. Dlatego już na etapie spotkania rekrutacyjnego, warto sprawdzić czy jest ona zgodna z naszymi oczekiwaniami, aby nie żałować zmiany pracy. Oto 10 pytań, które mogą w tym pomóc.

1. Czy praca na tym stanowisku wymaga dużej liczby nadgodzin i pracy w weekendy?
Nie każdy jest gotowy na większą dyspozycyjność niż 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko rodziców, którzy mają sporo obowiązków w związku z opieką na dziećmi, lecz także coraz częściej pokolenia Y tzw. millenialsów. Jak pokazuje wiele badań, work-life balance to dla tej grupy bardzo istotny czynnik.

2. Czy praca wymaga częstych podróży?
To kolejne pytanie, które powinien zadać każdy rodzic małego dziecka. Częste wyjazdy są bowiem komplikacją dla całej rodziny. Kwestią tą powinna zainteresować się również osoba, która nie lubi pracować w rozjazdach czy też w ogóle opuszczać biura.

3. Godziny pracy są stałe czy elastyczne?
Jedni będą doskonale czuli się w firmie, która ceni punktualność, a praca zaczyna się od 8.00. Inni wolą mieć możliwość rozpoczynania pracy między 8 a 10. Warto doprecyzować tę kwestię, aby po dwóch tygodniach życia z zegarkiem w ręku, nie musieć szukać nowego pracodawcy, który będzie dopuszczał elastyczne godziny pracy.

4. Czy w grę wchodzi praca zdalna?
Praca zdalna to dla wielu pracowników bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala na łatwe pogodzenie prywatnych spraw z obowiązkami zawodowymi. Wiele firm wprowadza opcję jednego czy dwóch dni w tygodniu pracy z domu. Dla osób, które są przyzwyczajone do takiego systemu pracy, zmiana może być sporym zaskoczeniem.

5. Jak wygląda biuro? To open space czy gabinety?
Osoby od wielu lat pracujące w pokojach, często nie zdają sobie nawet sprawy z tego z czym wiąże się praca w open space. Towarzystwo wielu ludzi oraz wszechobecne odgłosy rozmów, telefonów i ogólny szum mogą być dla takich ludzi nie do zniesienia. Aby nie mieć kłopotów z przestawieniem się na pracę na otwartych przestrzeniach lub odwrotnie warto doprecyzować tę kwestię.

6. Kto może przejąć nasze obowiązki w razie potrzeby?
Wyjazdy służbowe, urlopy, choroby... wszystkie te sytuacje wymagają, aby ktoś przejął od nas obowiązki służbowe. Odpowiedź na pytanie, kto może nas zastąpić, pozwoli na zorientowanie się w poziomie organizacyjnym firmy. To bardzo ważne, ponieważ brak zastępcy może oznaczać np. brak prawa do niezakłóconego urlopu.

7. Czy w firmie jest kuchnia?
Paradoksalnie, to jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy w firmie czujemy się dobrze, czy też nie. Jeśli w pracy nie ma możliwości odgrzewania posiłków, pozostają kanapki albo jedzenie na mieście. Nie każdy będzie w stanie to zaakceptować.

8. Czy w firmie jest klimatyzacja?
Zwolenników klimatyzacji jest tyle samo co ich przeciwników. Jedni chwalą sobie przyjemną temperaturę do pracy latem, inni narzekają na częstsze przeziębienia i wysuszone powietrze. Prawdziwy problem pojawia się jednak, gdy mamy do czynienia z zaniedbaną klimatyzacją. Bakterie, które gromadzą się w niej gdy nie jest przez długi czas czyszczona, mogą prowadzić m.in. do ciężkiego zapalenia płuc.

9. Czy mogę odbierać w pracy prywatne telefony?
Pracownik, który przez lata mógł swobodnie korzystać z telefonu, może mieć kłopoty z przestawieniem się na inne wymagania. W niektórych zawodach wyłączanie telefonów na czas pracy jest jednak standardem, dlatego zwłaszcza, gdy zmieniamy nie tylko firmę, lecz także branżę, warto upewnić się czy nie jest tak w tym konkretnym przypadku.

10. Jakie benefity stosuje Państwa firma?
System premiowy, dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, programy dofinansowujące np. zajęcia sportowe... to wszystko wpływa istotnie nie tylko na motywację do pracy, lecz także na zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Nie trzeba zadawać wszystkich powyższych 10 pytań, jednak warto doprecyzować kwestie, na których najbardziej nam zależy. Jeśli okaże się, że rozmijamy się z filozofią danej firmy, czasami lepiej złożyć CV do innych pracodawców, niż zmienić pracę i potem tego żałować.

Sprawdź także: Zakazane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, o co nie może zapytać Cię rekruter?

Czytaj też: Rozmowa o pracę. Nie popełniaj tych błędów

Zobacz również: Niezwykłe zagadki rekrutacyjne. W taki sposób do pracy przyjmują najlepsi pracodawcy

WIĘCEJ