menu

Jaka kara grozi rowerzyście za nieprzepisową jazdę?

17.07.2017, godz. 17:41
rowerzyści, rowery, rower, ulica NYC
rowerzyści, rowery, rower, ulica NYC foto: Dreamstime

Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Podobnie jak kierowcy muszą stosować się do powszechnie obowiązujących zasad. W przeciwnym razie mogą zostać ukarani grzywną. Zobacz, jaka kara wiąże się z łamaniem przepisów o ruchu drogowym przez cyklistów.

Wśród wielu rowerzystów pokutuje przekonanie, że jazda po jezdni jest niebezpieczna. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem w Polsce, gdzie nie brakuje kierowców, którzy niechętnie przepuszczają cyklistów, wymuszają na nich pierwszeństwo, a już na pewno nie lubią dzielić się z nimi miejscem na drodze. Mimo to rowerzysta także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szanse wypadku maleją, gdy jeździ przepisowo. Postanowiliśmy przypomnieć kilka podstawowych zasad, których powinni przestrzegać kierowcy jednośladów, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i uniknąć grzywny.

PATRZ: Jaka kara grozi za jazdę rowerem bez lampki?

Jeżeli wzdłuż jezdni została wyznaczona droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów i biegnie w tym samym kierunku co pas jezdni, którym porusza się rowerzysta, kierowca jednośladu ma obowiązek korzystania z tejże drogi czy pasu. Za naruszenie tej zasady grozi grzywna w wysokości 50 złotych.

CZYTAJ: Jaka kara grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 roku?

W Polsce często zdarza się, że dla pieszych i rowerzystów wyznaczona jest wspólna droga. W takim przypadku rowerzysta ma obowiązek ustąpić miejsca pieszemu. Jeżeli nie dostosuje się do przepisów, musi liczyć się z 50 zł grzywny. Taką samą karę zapłaci, jeśli nie opuści śluzy rowerowej, mimo że zaistniała możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym przez niego kierunku.

ZOBACZ: Jaka kara grozi za wymuszenie pierwszeństwa na rowerzyście?

Jeżeli rowerzysta naruszy obowiązujący zakaz jazdy na jezdni obok innego uczestnika ruchu, grozi mu kara w wysokości 50 zł. Dodatkowo rowerzysta, który jedzie po jezdni obok drugiego rowerzysty i w ten sposób utrudnia innym uczestnikom ruchu drogowego poruszanie się po jezdni, musi liczyć się z grzywną w wysokości 200 złotych. Tak zwana „jazda bez trzymanki" lub bez trzymania nóg na pedałach to potencjalny wydatek rzędu 50 złotych. Za czepianie się pojazdów grozi grzywna w wysokości 100 złotych. Natomiast „naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych", np. jazda po chodniku w pogodny dzień, grozi grzywną w wysokości 50 złotych.

Oprac. na podst. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów
karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 208, poz. 2023 z późn. zm.)

WIĘCEJ