menu

Czy opłaca się pracować w Wielkiej Brytanii? Zapomnij o podwyżce

20.03.2017, godz. 17:08
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. foto: SHUTTERSTOCK

Według Instytutu Studiów Podatkowych (IFS) i niezależnego think thanku Resolution Foundation osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii nie mają perspektyw na podwyżki. Przynajmniej w ciągu najbliższych pięciu lat. Czy czasy, kiedy na wyspach naprawdę można było zarobić, odeszły do lamusa?

Eksperci z IFS utrzymują, że wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii mogą utrzymać się na tym samym poziomie nawet do 2020 roku! Ich zdaniem pensje na wyspach przestały rosnąć w 2008 r., z powodu globalnego kryzysu. Podkreślają, że równie patowa sytuacja ostatnio miała miejsce... w okresie wojen napoleońskich, w latach 1803-1815.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę. Jutro rząd zajmie się opinią do projektu

To nie koniec złych wiadomości. Resolution Foundation szacuje, że do 2020 r. wynagrodzenia w sektorze publicznym znajdą się na niższym poziomie niż w latach 2004-2015. Stanie się tak, ponieważ pensje będą rosły wolniej niż inflacja, a rząd dokona cięć w budżecie. Jeżeli panujący trend utrzyma się, to pracownicy sektora pulicznego w latach 2019-2020 zarobią 1,7 tys. funtów mniej niż w latach 2009-2010. Think thank ostrzega, że do kieszeni najuboższych, m.in. migrantów, nie popłynie12 mld funtów, a sytuacja materialna jednej trzeciej gospodarstw domowych ulegnie pogorszeniu.

Oprac. na podst. next.gazeta.pl, theguardian.com, resolutionfoundation.org

WIĘCEJ