menu

7 godzin pracy dziennie dla rodziców? Pracodawcy nie chcą zmian

21.04.2017, godz. 13:46
Rodzice z dzieckiem
foto: SHUTTERSTOCK

Posłowie z PSL zaproponowali, aby rodzice dzieci do 10. roku życia pracowali o godzinę krócej. Oznacza to, że tydzień pracy niektórych Polaków trwałby nie 40, ale 35 godzin. Kontrowersyjny projekt ustawy PSL trafił do konsultacji społecznych.

Projekt PSL zakłada, że rodzice dzieci do 10. roku życia nie mogliby pracować dłużej niż 7 godzin dziennie. Otrzymywaliby jednak pełne wynagrodzenie, podobnie jak osoby zatrudnione na etat.

- Oznacza to w praktyce, że przez 10 lat pracownik-rodzic miałby krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. W tej sytuacji trudno zgodzić się ze stwierdzeniem zawartym w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, iż nie wywoła ona skutków dla finansów państwa. Dlatego Pracodawcy RP oczekują od pomysłodawców odpowiedzialnego podejścia do tej kwestii i oszacowania kosztów wprowadzenia proponowanego przez nich rozwiązania dla budżetu państwa, gospodarki, a także dla rynku pracy – pisze Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w komentarzu, który został opublikowany 20 kwietnia.

Patrz też: PSL: Masz dziecko? Skończysz pracę o godzinę wcześniej

Pracodawcy RP zastanawiają się, dlaczego granicznym wiekiem ma być 10 lat, a nie np. wiek trzech lub sześciu lat. Wskazują, że zamiast skrócić czas pracy rodziców, można wydłużyć godziny otwarcia placówek oświatowych. To właśnie one są jednym z argumentów, na jaki powołują się autorzy projektu w swoim uzasadnieniu do propozycji. Pracodawcy RP podkreślają, że ułatwieniem dla rodziców mogłyby być ruchome godziny pracy placówek oświatowych.

Przeczytaj również: Pracujesz w jednej firmie trzy lata? Czas na zmiany

- Propozycja posłów PSL z pewnością zyska poparcie pracowników będących rodzicami. Dyskryminowani mogą poczuć się natomiast pracownicy, którzy dzieci nie mają i z tego powodu być może będą musieli pracować dłużej. Trudno również oczekiwać poparcia ze strony pracodawców. Wszelkie rozwiązania, które zakładają zwiększenie uprawnień rodzicielskich de facto kosztem pracodawców powinny być wypracowane w drodze porozumienia na forum Rady Dialogu Społecznego – można przeczytać w publikacji Pracodawców PR z 20 kwietnia.

Oprac. na podst. pracodawcyrp.pl

WIĘCEJ