menu

Zapomnij o PIN-ie! Za zakupy zapłacisz kartą na odcisk palca

21.04.2017, godz. 11:53
Koniec z wysoką prowizją za płatność kartą w urzędzie
foto: SHUTTERSTOCK

Zbawienie dla osób zapominalskich przygotował Master Card. Firma zaprezentowała kartę płatniczą, która ma wbudowany czytnik linii papilarnych, dzięki czemu, płacąc nią, można zapomnieć o podawaniu kodu PIN.

Czytnik odcisków palców, którym możemy odblokować dostęp do urządzenia, bez podawania jakiegokolwiek hasła, nikogo nie dziwi już w przypadku smartfonów. Wyposażane są w niego coraz to tańsze telefony, a ludzie pokochali to rozwiązanie. Zaskakującą technologią wydaje się wciąż wbudowanie czytnika w cienką kartę płatniczą, a nie jest to już wizja rodem z powieści science fiction, ale rzeczywistość. Takie rozwiązanie testuje, na razie w RPA, Master Card.


„Przy płatności za zakupy w sklepie stacjonarnym karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki” - czytamy w komunikacie prasowym firmy.

ZOBACZ TEŻ: Koniec z wysoką prowizją za płatności kartą w urzędach

Aby móc korzystać z karty, trzeba będzie najpierw zarejestrować ją w banku, tam też składając swój odcisk palca. Ten zostanie zapisany w pamięci karty. Master Card zapowiada, że w najbliższych miesiącach rozwiązanie to dotrze do Europy.

Źródło: komunikat prasowy Master Card

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ