menu

Rozbudują gazoport im. Lecha Kaczyńskiego

21.04.2017, godz. 11:26
GAZOPORT W ŚWINOUJŚCIU.
foto: EAST NEWS

Ogromny gazoport w Świnoujściu, noszący imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego, otwarto zaledwie w połowie 2016 r., a już planowana jest jego rozbudowa. Ambitne plany ogłosiła 20 kwietnia trzymająca pieczę nad gazoportem spółka Gaz-System.

– LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu będziemy aktywnym graczem na tym rynku. Zyskamy dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększymy konkurencyjność polskiego terminalu – mówi prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany przez portal wyborcza.biz.

ZOBACZ TEŻ: Terminal gazowy w Świnoujściu w końcu oddany do użytku!

Obecnie moce przeładunkowe terminalu wynoszą 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, po rozbudowie mają zwiększyć się do 7,5 mld metrów sześciennych. W ramach inwestycji powstać ma trzeci zbiornik na skroplony gaz, zarządcy gazoportu rozważają też dobudowanie kolejnego stanowiska dla statków oraz bocznicy kolejowej, z której będą korzystały pociągi-cysterny rozwożące skroplony gaz.

Źródło: wyborcza.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ